راز موفقیت وارن بافت

راز جذب ثروت
ثروت آفرینی و قوانین آن
خود هیپنوتیزم-ضمیرناخودآگاه-جذب پول و ثروت
جذب پول و ثروت

راز موفقیت وارن بافت

راز موفقیت وارن بافت

راز موفقیت وارن بافت

راز موفقیت وارن بافت چیست؟  وارن بافت (Warren Buffett) را برترین سرمایه گذار حال حاضر دنیا می دانند. مهارت های عجیب او در انتخاب سهام موفق، این میلیاردر خود ساخته را در صدر بهترین سرمایه گذاران قرار داده است. با این حال موفقیت او بیش از هر چیز، ناشی از اعتقادش به مهارت های فردی خود و نیز سر پیچی از دنباله روی از عموم مردم است. در ضمن اگر دوست داشتید مطالب روز دنیا را در یک منبع معتبر دنبال کنید، حتما سایت فوربس را مهمترین هدف خود قرار دهید، زیرا ایده های بی نظیری به شما می دهد.

راز موفقیت آقای بافت

او در سال ۱۹۹۰ به يک بيليونر تبديل شد، دارایی خالص او در حال حاضر ۵۲ میلیارد دلار برآورد شده‌ است و در رتبه‌بندی فوربس در سپتامبر سال ۲۰۰۸ میلادی، به عنوان ثروتمندترین مرد جهان شناخته شده‌است.

در ماه ژوئن سال ۲۰۰۶، او ۸۳٪ از دارایی خود را به بنیاد بیل و ملیندا گیتس اهدا کرد. حجم دلاری اهدایی او تقریبأ ۳۰ میلیارد دلار است، حالا می خواهیم شما را با نظرات آقای بافت در مورد موفقیت های مالی و زندگی آشنا کنیم.

بیشتر بخوانید:    ثروت آفرینی و قوانین آن

درس اول:  شک و تردید را از خودتان دور نگاه دارید

چطور میتوان به شک و تردید به خود و ترس از اشتباه کردن غلبه کرد؟  تردید به خود، درکنار انتقاد از خود، راه ما، به سمت جاده پذیرش خود را مسدود خواهد کرد.با غلبه بر شک و تردید و انتقاد نسبت به خود، خودآگاهی را در خود تقویت میکنیم. نیروی تفکر منفی به روشنی در تردید ما نسبت به خود و ترس از اشتباه کردن دیده میشود. این تفکرات چنان حس ناراحتی در ما ایجاد میکند که باعث میشود تصور کنیم ایجاد تغییر موجب خجالت و پریشانی بیشتر میشود.مسیر زندگی خوب و معقول ابزارهای زیادی برای تغییر در اختیار ما قرار میدهد.این مقاله به چند سوال گیج کننده درمورد غلبه بر تردید به خود و ترس از اشتباه کردن میپردازد.

بیشتر بخوانید:   هدف گذاری به سبک میلیاردرها

 

۵ راه ساده برای غلبه بر تردید به خود:

. مورچه‌ها هرچه از توانشان برمی‌آید را انجام می‌دهند،   پس:

۱) عقب نکشید.

۲) به فکر آینده باشید.

۳) مثبت‌اندیش باشید.

۴) تا انتهای توان خود تلاش کنید.

درس دوم:  کار سخت و طاقت فرسا، درمان همه مشکلات نیست.

آقای بافت می گوید: «سوارکارهای خوب، روی اسب های خوب کارشان عالی است، ولی روی بچه اسب های چوبی نه! اساساً کار سخت و طاقت فرسا همه مشکلات را درمان نخواهد کرد»  شما با دیگران تفاوت چندانی ندارید، به فردی فکر کنید که او را می‌شناسید؛ کسی که برای درآمدزایی، و  پولسازی برای زندگی خود، از کارهای سخت و طاقت فرسا استفاده نمی کند و با این حال، به‌خوبی همه چیز را تحت کنترل دارد.

 

درس سوم:  قراردادهای کاری را طوری انتخاب کنید که انگار دارید دنبال همسر می گردید

 

یکی از مهمترین راز موفقیت آقای بافت، صبر است و نظر او، در این باره جالب است: «در جستجو برای یک معامله، ما همان روشی را به کار می بندیم که یک فرد در جستجوی همسر ممکن است استفاده کند. یعنی پیوندی برقرار می کنیم تا چیزی فعال، جذاب، و با ذهن باز را به دست بیاوریم، نه اینکه بخواهیم خودمان را در عجله بیندازیم.»

 

درس چهارم:  پیش بینی کنید که آینده چه شکلی خواهد داشت.

  اما درباره نگاه به آینده، آقای بافت می گوید: «من [برای سرمایه گذاری] دنبال کسب و کارهایی می گردم که بتوانم پیش بینی کنم ۱۰ یا ۱۵ یا ۲۰ سال بعد، چه شکلی خواهند داشت. این به معنای جستجو برای کسب و کارهایی است که در آینده، عملکردی، شبیه آنچه امروز دارند داشته باشند، با این استثنا که بزرگتر شده باشند و در سطح جهانی کار کنند.»

«بنابراین روی فقدان تغییر تمرکز می کنم. برای مثال وقتی به اینترنت نگاه می کنم، سعی می کنم و بالاخره هم تشخیص می دهم که چطور فلان صنعت یا کمپانی می تواند توسط اینترنت تغییر کند یا صدمه ببیند، و بعد، از آن سرمایه گذاری اجتناب می کنم.»

بیشتر بخوانید:   جذب ثروت با استفاده از قانون جذب و ارتعاش

درس پنجم: به افراد، به چشم سرمایه نگاه کنید.

و حالا اندرز آقای بافت برای دانشجویان رشته مدیریت ارشد کسب و کار (MBA) را بخوانید: «به هم کلاسی های تان نگاه کنید. یکی را که شخصیتش را دوست دارید برای خرید انتخاب کنید و یکی دیگر را که به نظرتان آدم جالبی نیست برای فروش. بعد این ویژگی ها[ی دخیل در تصمیم گیری] را یادداشت کنید و خواهید دید که هیچ کدام، مادرزادی نیستند بلکه در جریان زندگی به دست می آیند. پس آنها را بنویسید و دنبال کنید.»

 

درس ششم:  تشخیص دهید که از چه کسی خوش تان، و از چه کسی بدتان می آید.

آقای بافت تقریباً درباره هر چیزی نظر خاص خودش را دارد. او می گوید: «آدم را که بیش از همه تحسین می کنید انتخاب کرده و بعد بنویسید که به چه خاطر او/آنها را ستایش می کنید. حق ندارید اسم خودتان رو توی این فهرست بیاورید.»

 

«بعد [از اینکه فهرست را پر کردید] فرد/افرادی را فهرست کنید که صادقانه، دو سنت هم برای شما نمی ارزند و ویژگی هایی را که باعث شده از او/آنها رود گردان شوید را هم یادداشت کنید.»

«کیفیت های فرد/افرادی که تحسین می کنید، با کمی تمرین می توانند مال شما شوند و اگر خوب تمرین کنید، شکل دهنده عادت هایتان هم می شوند.»

 

درس هفتم: با افرادی کار کنید که برای شان احترام قائل هستید

آقای بافت با چه افرادی کار می کند: «پیش آمده که من معاملاتی را لغو کنم، فقط چون از افرادی که با انجام معامله مجبور به همکاری باهاشون می شدم، خوشم نیامده بود. هیچ دلیلی هم برای تظاهر نداشتم.»

«کار کردن با افرادی که باعث می شوند زخم معده بگیرید، -به جرأت می گویم- شبیه ازدواج کردن با پول و ثروت است. احتمالاً تحت تمام شرایط کار اشتباهی است، حالا اگر ثروتمند هم باشید که دیگر حماقت است.»

 

درس هشتم: موقع استخدام، به سه ویژگی کلیدی افراد نگاه کنید

زیر دست یکی از ثروتمند ترین افراد دنیا، چه کسانی کار می کنند؟ او مشخصات افراد مناسب برای استخدام را چنین بر می شمرد:  یک بار کسی گفت که در جستجو برای استخدام افراد، دنبال سه کیفیت بگردد: “صداقت، آگاهی و انرژی. و اگر طرف اولی را نداشت، آن دوتای دیگر هم ندارد.

 

درس نهم: صبور باش

نظر آقای بافت در مورد صبر این است: «فرقی نمی کند چقدر تلاش و استعداد وسط گذاشته باشی، بعضی چیزها فقط زمان می خواهند. نمی شود که با باردار کردن ۹ زن، ۱ ماهه بچه تولید کرد!»

 

درس دهم: با آدم هایی بچرخ که از خودت بهتر هستند

خود آقای بافت (و البته بیل گیتس) که چنین می کند: «ارتباطاتی به وجود بیاور که در آنها، اخلاق و رفتار افراد از خودت بهتر باشد و آن وقت به طور خودکار، در همان مسیر خواهی افتاد.»

درس یازدهم: از اشتباهات خودت درس بگیر

«من اشتباهات زیادی می کنم و در آینده هم اشتباهات زیادی خواهم کرد. این هم بخشی از بازی است. فقط باید اطمینان حاصل کنی که کارهای درست بر اشتباهات چیرگی دارند.»

درس دوازدهم: تحقیقات خود را انجام بده

راز موفقیت وارن بافت این است که برای آنجام هر کاری ابتدا صبر ، تحقیقات خودش را انجام می دهد چون تا جایی که امکان دارد باید میزان ریسک را پایین آورد «ریسک ها از اینجا ناشی می شوند که ندانی داری چه می کنی.»

 

درس سیزدهم: بدان که تغییر عادت ها سخت است

«زنجیرهای عادات بسیار سبک تر از آن هستند که حس شوند و در عین حال، بسیار سنگین تر از آن که به راحتی پاره شوند. در سن و سال من، نمی شود عادت ها را تغییر داد. من گیر کرده ام. ولی شما ۲۰ سال بعد، عادت هایی را خواهید داشت که امروز تصمیم گرفته اید در زندگی روزانه تان جاری کنید.»

منبع:   محمد علی کوکائیان

 

محمدعلی منصوری فر
محمدعلی منصوری فر
از سال 88 در زمینه ی موفقیت های مالی و زندگی فعالیت می کنم. در حال حاضر مدیریت تیم رازهای موفقیت رو بر عهده دارم و سعی می کنم هر روز مقالات و تجربیاتم رو در حوزه ی موفقیت با شما به اشتراک بگذارم.