باورها ، الگوهای ذهنی و قانون جذب – مطلب شماره ۲

انتخاب صندلی اداری
انتخاب صندلی شرکتی مناسب
فرکانس ، باور ها و قانون جذب
فرکانس ، باور و قانون جذب – مطلب شماره ۳

باورها ، الگوهای ذهنی و قانون جذب – مطلب شماره ۲

باورها و قانون جذب

باورها – در این سایت محمد علی کوکائیان قرار است در مورد باورها و تاثیر آنها در شکل گیری الگوهای رفتاری صحبت کنیم. ابتدا به برای یادآوری مبحث گذشته، یعنی الگوهای ذهنی به مرور چند مثال می پردازیم. همانطور که گفتیم الگوهای رفتاری الگوهایی از رفتارهای ناخودآگاه هستند که در زندگی روزانه ی ما دائما تکرار می شوند بنابراین تمام اتفاقاتی که هر روز و هر هفته در زندگی ما رخ می دهند، هر آنچه در حال حاضر هستیم و وضعیتی که در آن قرار داریم برگرفته از این الگوهای رفتاری است. برای مثال ممکن است بسیار مراقب وزن و سلامتی خود باشید و هر زمان که احساس کنید مقداری چربی در بدنتان ایجاد شده، احساس بد و ناخوشآیندی را احساس کنید و تا زمانی که به ورزش کردن مشغول نشوید و آن مقدار اضافه وزن را از بین نبرید، این احساس بد از بین نمی رود.

بیشتر بخوانید:  الگوهای ذهنی و قانون جذب – مطلب شماره ۱

 

ممکن است به خانه ی یکی از اقوام بروید و اشتباه مهلکی را مرتکب شوید و از او بپرسید “چه خبر؟” و همین کافی است تا سیل عظیمی از اتفاقات عجیب و غیر عادی را که تازگی برایش رخ داده اند، برای شما بازگو کند. کاملا واضح است که الگوی ذهنی این فرد بر مبنای اتفاقات بد شکل گرفته است و دائما اتفاقاتی را در زندگی تجربه می کند که شاید هر چند سال یکبار برای افراد معمولی رخ بدهد.

یا ممکن است تا به حال برایتان اتفاق افتاده باشد که برای انجام کاری مانند درس خواندن برنامه ریزی کرده باشید اما پس از مدت زمان کوتاهی اتفاقات مختلف برنامه ریزی شما را دچار اختلال کنند. در این صورت باید متوجه این موضوع بشوید که الگوی ذهنی شما با الگوی ذهنی افراد درسخوان مغایر است. حتی ممکن است با پیوستن به موسسات آموزشی مختلف قصد این را داشته باشید تا با زور و اجبار تعهد درس خواندن را در خود ایجاد کنید و همچنین از مشاورهای مختلف بخواهید برنامه ی مشخصی به شما بدهند. اما در همین هنگام اتفاقات مهم تری مثل مریض شدن یکی از والدین شما یا یک مسافرت به کلی تاثیر این عامل خارجی را نیز حدف کند.

در نهایت در روابط عاطفی نیز ممکن است فردی تنها باشید. صفحات فیس بوک یا توئیتر شما پر از پست های ابراز تنهایی باشد. در تنهایی خودتان از خدا و زمین و زمان گله کنید که چرا در این دنیا که میلیاردها انسان در آن وجود دارد کسی به سراغ شما نمی آید یا برعکس ممکن است آنقدر دوروبرتان شلوغ باشد که هیچ گاه احساس تنهایی نکنید و همه جا پر از عکس های سلفی دورهی شما و دوستانتان باشد.

در این فایل و فایل قبلی سعی داشتم تا شما را با الگوهای ذهنی آشنا کنم و کمک کنم تا الگوهای ذهنی خودتان رابهتر بشناسید. همانطور که در مثالها دیدید، الگوهای ذهنی هم مثبت هستند و هم منفی. گاهی یک الگوی ذهنی سبب می شود تا زندگی راحت تری داشته باشید و گاه ممکن است زندگیتان را به یک رویداد تکراری و کسل کننده و یا حتی غم انگیز تبدیل کند. نکته ی مهمی که باید به آن توجه کنید این است که شما و هر کس دیگری این توانایی را دارد تا الگوهای ذهنی خودش را تغییر دهد. هر کسی می تواند الگوهای ذهنیش را آنگونه که دوست دارد شکل بدهد. اما این تغییر به همین سادگی ها نیست و یک شبه اتفاق نمی افتد. زیرا این الگوها در طی سالها در ذهن ما شکل گرفته اند و برای تغییر آنها باید مرارت و صبر زیادی را تحمل کنیم.

ابتدا برای اینکه بدانید چگونه باید الگوهای ذهنیتان را تغییر دهید لازم است بدانید چگونه به وجود آمده اند.

باورها

 

همانطور که در بالا می بینید، باورها ی مختلف در طول زمان الگوهای ذهنی را به وجود می آورند. پس برای تغییر الگوهای ذهنی باید باورها‌ یمان را تغییر بدهیم. ابتدا بیایید بررسی کنیم که باور چیست و چگونه به ما منتقل می شود؟ چگونه در ذهن ما نقش می بندد و چگونه باید آنها را تغییر دهیم؟

بررسی چند باور

باور در حقیقت فکری است که بارها و بارها تکرار شده است. آیا جمله های زیر برایتان آشنا نیستند؟

  • مگه پول علف خرسه؟
  • خوب درس بخون بزرگ شدی پولدار بشی
  • نمیخواد بری پیش دکتر خودش خوب میشه
  • هرکس تو این دوره زمونه پولداره حتما از دیوار مردم بالا میره
  • مردا همشون مثل همن، همشون خیانتکارن!!!
  • آدمای پولدار خدا و پیغمبر نمی شناسند
  • کار و کاسبی نیست، وضع مملکت خرابه، همه بدبختن
  • بدون مکمل های غذایی نمیشه ورزشکار خوبی بود
  • تقدیر من اینجوری نوشته شده که تنها باشم

تمرین۱: بررسی کنید که کدام یک از باورها ی بالا صحیح و کدامیک غلط هستند؟

تمرین۲: باورها ی مختلف از چه راه هایی به ما منتقل می شوند؟

تمرین۳: چند باور را شناسایی کنید وبنویسید.

نویسنده: فرهاد کوکائیان

فرهاد کوکائیان
فرهاد کوکائیان
12 ساله که قانون جذب شبو روزمو عوض کرده...

There are no comments yet